تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال

این مقاله مناسب افرادی است که مقاله تحلیل فاندامنتال را مطالعه کرده اند و میخواهند بیشتر با تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال ( یا همان رمزارز) آشنا شوند.

در ابتدا باید بگویم که این روش بیشتر برای سرمایه گذاری های بلند مدت استفاده میشود و در سرمایه گذاری های کوتاه و میان مدت شخصا از تحلیل تکنیکال استفاده میکنم. برای اینکه بتوانید یک ارز را تحلیل کنید باید موارد زیر را کامل بررسی کنید و بعد از آن جمع بندی کنید که آیا این ارز مناسب سرمایه گذاری بلند مدت هست یا نه. در مقاله ای به تشریح انواع سرمایه گذاری پرداخته ام ولی برای یادآوری خدمتتان عرض میکنم که سرمایه گذاری بلند مدت از 2 سال به بالاست.

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تجربه سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف نشان می‌دهد که شاید بتوان در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت بدون در نظر گرفتن تحلیل فاندامنتال پروژه و فقط با تکیه بر تحلیل تکنیکال، سود خوبی بدست آورد و موفق بود، اما اگر هدف از سرمایه‌گذاری میان‌مدت و به ویژه بلند‌مدت باشد، علاوه بر تحلیل تکنیکال، حتما لازم است پروژه را از نظر فاندامنتال نیز مورد بررسی قرار داد. تحلیل احساسات، نیز می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید در هر نوع سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

در تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال، عوامل موثر بر قیمت با دیگر دارایی‌های سنتی مثل سهام، تفاوت‌های زیادی دارند. در این اینجا به برخی از مهمترین آن‌ها نگاهی می‌اندازیم:

نکته: فقط یک عامل را بررسی نکنید و همه عوامل را باهم برای یک ارز در نظر بگیرید

 1. مارکت کپ یا ارزش کلی بازار

در سایت www.coinmarketcap.com میتوانید به سادگی ارز مورد نظر را سرچ کنید و به مارکت کپ آن دقت ویژه ای داشته باشید

مارکت کپ مقدار کل ارزهای در گردش به دلار محاسبه شده و شما میتوانید آن را مشاهده کنید

تعداد کل سکه‌های در گردش* قیمت ۱ واحد از آن سکه = ارزش کل بازار

به طور کلی میزان مارکت کپ با ریسک سرمایه گذاری رابطه عکس دارد. یعنی هر چقدر میزان ارزش کل بازار افزایش یابد ریسک سرمایه گذاری بلند مدت کاهش میابد. البته مارکت کپ پایین در ارزهای تازه منتشر شده میتواند حتی یک حسن باشد چرا که برای رشد به حجم کمتری نیاز دارد پس اگر ارزی را مورد بررسی قرار دادید و همه عوامل را دارا بود کافی است که آن را تهیه کنید و منتظر رشدش بمانید.

دوره های ما: دوره فاندامنتال در فارکس

 1. حجم معاملات

حجم معاملات ۲۴ ساعته: مقدار توکن یا کوین‌هایی که در مدت ۲۴ ساعت خرید و فروش شده‌اند را نشان می‌دهد

حجم معاملات در یک روز می‌تواند به روش‌های مختلف و به دلیل یک خبر یا شایعه یک تغییر ناگهانی داشته باشد و در روزهای آینده به حالت عادی خود بازگردد. اما با نگاه به حجم معاملات روزانه یک ماه، می‌توان دید خوبی از مقدار میانگین حجم معاملات روزانه آن ارز دیجیتال بدست آورد.

پایین بودن مقدار حجم معاملات این مشکل را برای شما بوجود می‌آورد که در صورت خرید آن ارز، از آنجایی‌ که حجم خرید و فروش‌های روزانه آن پایین است، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، با مشکل مواجه شوید که به آن مشکل نقدشوندگی می‌گویند.

دوره ی پیشنهادی: دوره 100 روزه ارز دیجیتال

 1. ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)

نسبت ارزش کل شبکه به حجم تراکنش‌های آن (ارزش شبکه تقسیم بر ارزش کل تراکنش‌ها)، پارامتری به نام NVT را ارائه می‌دهد. این پارامتر می‌تواند برای هر ارزی با تقسیم ارزش شبکه آن (مارکت‌کپ یا ارزش کل آن) بر حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن بدست آید.

 

بر اساس داده‌هایی تجربی که تابه‌حال در روند بازار مشاهده شده است، می‌توان یک مقدار آستانه برای تقسیم‌بندی بالا و پایین بودن این پارامتر مشخص کرد:

به این صورت که اگر مقدار پارامتر NVT از ۱۵ کمتر باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های روند صعودی در تحلیل طولانی مدت قیمت آن ارز باشد و اگر NVT بیشتر از ۱۵ باشد، می‌تواند نشانه‌ای از نزولی بودن روند کلی بازار در طولانی مدت نسبت به سایر ارزها باشد.

 1. میزان به صرفه بودن استخراج ارز (در ارزهای دیجیتالی که قابل استخراج هستند)

یک سری از ارزهای دیجیتال توسط ماینرها استخراج میشود که باید استخراج آن ارز به صرفه باشد

ارزهایی که قابل استخراج هستند بر بلاک چین مبتنی بر اثبات انجام کار POW پایه ریزی شده اند

اگر هزینه‌ای که برای استخراج یک ارز مصرف می شود در مقایسه با قیمت آن ارز به صرفه نباشد، ماینرها مایل به استخراج آن ارز نخواهند بود و با کاهش استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها، قیمت آنها وارد یک روند نزولی خواهد شد.

 1. بررسی پارامتر FCAS

مخفف Fundamental Crypto Asset Score امتیاز پروژه ها از نظر فاندامنتال است که با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی تعیین میشود.

این امتیاز دهی به صورت نسبی و مقایسه ای بین پروژه های مختلفی انجام میشود. معیارهایی که در این امتیازدهی تاثیرگذار هستند شامل: فعالیت کاربران یک پروژه و عملکرد برنامه نویسان آن میشوند.

امتیازدهی در پارامتر FCAS به این صورت است که در ابتدا بازه امتیازدهی را ۱۰۰۰-۰ در نظر گرفته و سپس این بازه به پنج دسته به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود.

 

امیتاز رنکینگ
900-1000 عالی S
750-899 خوب A
650-749 متوسط B
500-649 احتیاط C
زیر 500 متزلزل F

 

 1. بررسی پارامتر ROI (نرخ بازگشت سرمایه)

اختصار Return Of Investment یا بازگشت سرمایه هست.

مقدار سودی که از زمان راه اندازی تا امروز داده است را بررسی میکنید. این نشان دهنده ROI پروژه است

تحلیل فاندامنتال در ارزدیجیتال
تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال
 1. تاریخچه و بررسی کلی پروژه

تکنولوژی، نوع بلاک چین مورد استفاده، پلتفرمی که انتخاب کرده است یا سرویسی را ارائه میدهد را باید بررسی کنید و اگر پروژه از قبل فعالیت میکند باید گذشته و تاریخچه پروژه که از کجا شروع کرده و به کجا رسیده است بررسی کنید

 1. نحوه کارکرد پروژه

یکی از مواردی که در بررسی پروژه‌ها حتما باید در نظر گرفته شود، نحوه کارکرد آنهاست. بررسی نوع سرویس ارائه شده از این نظر که آیا پلتفرم ارائه شده واقعا کار می‌کند یا فقط در حد ارائه یک پیشنهاد است و هنوز اجرایی نشده است؟ اگر اجرایی نشده و در حد پیشنهاد است، آیا جزئیات آن مطرح شده و نقشه راه مشخصی برای اجرایی شدن آن وجود دارد و یا یک برنامه کلی عنوان شده و هیچ جزئیاتی درباره آن ارائه نشده؟ و اگر اجرایی شده در چه مرحله‌ای قرار دارد؟ آیا نسخه نهایی آن منتشر شده و یا فعلا در مرحله انتشار نسخه‌های آلفا و بتا قرار دارد؟

دوره های ما: دوره فاندامنتال در بازار فارکس

علاوه بر این‌ها، اگر نسخه نهایی یا نسخه‌های اولیه آن منتشر شده، آیا رابط کاربری آن مناسب است و توانسته کاربران فعالی را به خود جذب کند و یا خیر؟ آیا آپدیت های مناسبی برای رفع عیوب خدمات یا پلتفرم ارائه شده به صورت منظم ارائه می‌شود و یا خیر؟

پس از بررسی تمام این موارد، اگر نسخه نهایی آن موجود بود و توانسته بود کاربران فعالی را نیز به خود جذب کند، لازم است نحوه کارکرد آن بررسی شده و نقاط ضعف احتمالی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

 1. کاربردها

در بررسی کاربردهای یک پروژه باید از خود بپرسیم، آیا کاربرد و راه‌حل ارائه شده در پاسخ به یک نیاز و مشکل واقعی ارائه شده؟ و‌ یا اعضای تیم آن، با ارائه یک مشکل کاذب و ساختگی سعی در ارائه راه‌حلی غیرکاربردی برای آن داشته‌اند؟

 1. چالش ها و راهکارهای آن

برای یافتن چالش‌های موجود در یک پروژه روش‌های مختلفی وجود دارد که اولین آن مراجعه به وبسایت، وایت‌پیپر پروژه و تشخیص مشکلات موجود و همچنین مشکلات احتمالی آن‌هاست. اما این کار برای برخی پروژه‌ها ممکن است بسیار وقت‌گیر باشد و همچنین به دلیل وسیع بودن حوزه فعالیت آنها، افراد عادی قادر به تشخیص مشکلات موجود در پلتفرم‌های مختلف نباشند.

از این رو می‌توان با داشتن یک دید کلی نسبت به پروژه، نظرات افراد مختلف در مورد آن پروژه را مطالعه کرده، پروژه‌های رقیب را بررسی کرده و با جمع‌بندی آنها، چالش‌های مورد بحث در مورد یک پروژه را پیدا کنیم.

سپس با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی و وبسایت آن پروژه، به دنبال راه‌کارهای احتمالی که ممکن است توسط تیم و طرفداران آن پروژه مطرح شده باشد، بگردیم.

اگر راهکارهای ارائه شده برای پروژه منطقی و عملی باشد، و همچنین تیم آن پروژه سابقه خوبی در حل مشکلات و چالش‌های ارائه شده داشته باشند، می‌توان این امید را داشت که آن پروژه در آینده نیز در برخورد با چالش‌های احتمالی موفق عمل خواهد کرد

 1. برنامه‌ها و رویدادهای پیش رو

نقشه راهی که یک پروژه برای خود ترسیم میکند بسیار مهم است این که کی قرار است چه کاری را عملیاتی کند و برنامه ای که برای آینده اش دارد یا آپدیت هایی که  هر چقدر شفاف تر باشد میتواند ارز را قابل سرمایه گذاری کند.

 1. رقبا در تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال

با بررسی پروژه ها متوجه میشوید هر پروژه در دسته ای قرار میگیرد مثلا دسته DeFi یا NFT ها و…

بعد از اینکه متوجه شدید که ارز مورد نظر در کدام دسته قرار گرفته است باید رقبا رو هم بررسی کنید و ببینید آیا ارز مد نظر شما میتواند راه کاری برای حل مشکلات ارزهای قبلی در دسته خودش باشد یا نه

به قول معروف گاو بنفش داشته باشد

 1. تیم پروژه

وجود افرادی با سابقه در تیم تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال می‌تواند به عنوان یک نکته بسیار مثبت برای آن تلقی شود. بنابراین در بررسی فاندامنتال پروژه‌ها حتما باید تیم آن را بررسی کرده، و به پروفایل و سابقه اعضای تیم دسترسی پیدا کنیم.

اما باید این مسئله را نیز در نظر داشت که در برخی موارد افراد مشهور و سرمایه‌گذاران بزرگ با گرفتن مبالغ هنگفت، می‌پذیرند که به عنوان مشاور یک پروژه باشند. حال آنکه خودشان نظر مثبتی به پروژه نداشته و بر روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. پس به هیچ عنوان نباید تنها با اتکا به وجود افراد مشهور و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل اقدام به سرمایه‌گذاری روی چنین پروژه هایی کرد.

 1. صرافی ها

یکی از روش هایی که میتواند برای شما مهم باشد لیست شدن آن توکن یا کوین در یک صرافی معتبر باشد

 1. شرکا

پیمان همکاری پروژه‌ها با شرکت‌های بزرگ و مشهور می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی هم به صورت کوتاه‌مدت و هم بلند مدت داشته باشد. وجود همکاری‌ با شرکت‌های بزرگ از این جهت که می‌تواند تحقق اهداف و برنامه‌های ترسیم شده و وعده های داده‌شده توسط اعضای تیم را تا حد زیادی تضمین کند، اعتبار زیادی به پروژه‌ها می‌دهد.

1400-03-06

۰ پاسخ به "تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود