معرفی انواع بلاک چین ها

اگر دوست دارید با انواع بلاک چین بیشتر آشنا بشوید این مقاله میتواند به شما کمک کند. برای شناخت بیشتر بلاک چین به مقاله مربوطه مراجعه کنید ولی اگر بخواهم یک تعریف ساده برای آن بگویم؛ یک فناوری برای ثبت داده ها به صورت رمزنگاری شده است.

در حال حاضر میتوان بلاک چین را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد

  1. بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثل: بیت کوین٫ اتریوم٫ لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

در این نوع بلاک چین ها ما انحصاری تراکنش ها را در اختیار نداریم.

مثلا میخواهم 5 اتریوم ارسال کنم به افراد فعال در شبکه که ماینر ها نام دارند فریاد میزنم دوستان من میخواهم 5 اتریوم را به اینفرد با این آدرس بفرستم.

افراد داخل شبکه صدای من را میشوند و روند تایید معامله را شروع میکنند. فردی که تراکنش را تایید میکند انتخابی نیست در نتیجه ما نمیتوانیم انتخاب کنیم چه کسی تراکنش ما را تایید کند نکته اینجاست که هیچ کس این قدرت را نخواهد داشت.

دوره 100 روزه ارز دیجیتال

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده میشود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد نه فقط چند فرد خاص

در شبکه بلاک چین عمومی و ضد انحصاری هر فرد میتواند یک قرارداد هوشمند ایجاد کند و همه آن را ببیند و هیچ کس نتواند آن را تغییر دهد.

انواع بلاک چین

  1. بلاک چین عمومی انحصاری

مثل: شرکت های ماهی گیری در بندرعباس

در این بلاک چین افراد خاص برای تایید فعالیت ها انتخاب میشوند ولی داده ها برای عموم قابل نمایش است.

علی یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت.

اکانت پرمیوم تریدینگ ویو

مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

  1. بلاک چین خصوصی انحصاری

مثل: پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین توسط نهاد های خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار میگیرد.

افراد خاصی اجازه انجام فعالیت در این بلاک چین را دارند و افراد خاصی هم میتوانند این فعالیت ها را ببینند.

مثلا ما دو شرکت داریم و حسابدارهای هر دو شرکت با هم در ارتباط هستند و به طور منظم با هم همکاری میکنند برای آنکه اعتماد کامل بین دو نفر برقرار باشد نیاز است که اطلاعات دستکاری نشود پس هر حسابدار به طور جداگانه اطلاعات خود را وارد بلاک چین میکند و فقط سران شرکت میتوانند اطلاعات را بخوانند.

1400-02-28

۰ پاسخ به "معرفی انواع بلاک چین ها"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود