بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟ چگونه کار میکند؟ چه کاربردهایی دارد؟ اگر به دنبال پاسخ به این سوالات هستید تا انتها این مقاله را مطالعه کنید. اگر بخواهم به زبان ساده در مورد این موضوع صحبت کنم میتوان گفت یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است.

تفاوت اساسی این سیستم با سیستم های مشابه  استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ها بین اعضای شبکه امکان هک حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا وجود ندارد. به جرات میشه گفت بعد از پیدایش بیت کوین بود که مفهوم بلاک چین برای اولین بار بر سر زبان ها افتاد.

معرفی انواع بلاک چین ها

با یک مثال ساده جلو ببریم:

فرض کنید من یک برگه حاوی اطلاعت بر روی گوشی همراه خودم  دارم و آن را برای صد نفر ارسال میکنم حالا اگر من آن را از روی گوشی خودم پاک کنم یا تغییری بدهم دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست چون آنها یک کپی از آن نسخه را دارند مگر اینکه موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم. این جمع در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال میتواند تا چندین میلیون هم باشد.

هدف اصلی این فناوری تمرکززدایی است.

کاربردهای بلاک چین چیست؟

بلاک چین چگونه کار میکند؟

واژه بلاک چین ترکیبی از دو کلمه بلاک و چین است که به معنی زنجیره بلوکی است. در هر بلاک هر اطلاعاتی را میتوان ثبت کرد در ارزهای دیجیتال تراکنش های یک شبکه را ثبت میکنند. وقتی اطلاعات جدیدی وارد بلوکی جدید میشود آن بلوک رمزگذاری  و بعد از آن به بلاک های قبلی متصل میشود.

به محض متصل شدن بلوک جدید یک نشانه از بلوکی قبلی روی آن قرار میگیرد و خود بلاک جدید هم یک نشانه جدید دریافت میکند. که به این نشانه هش میگویند.

پس هر بلوک جدید هم یک هش از خود دارد هم هش بلوک قبلی روی آن قرار میگیرد. کوچک‌ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک، هش آن را به طور کلی تغییر می‌دهد و بلاک چین را غیر معتبر می‌سازد. که این باعث میشود این اطلاعات را نتوان تغییر داد یا اگر تغییر دهند باید هش های بلوک های قبلی تغییر دهند که این کار زمان زیادی میبرد.

در واقع یک هش رشته‌ای متنی است که از یک تابع ریاضی خاص تولید شده و کاربرد آن جلوگیری از تقلب در سیستم است. هش یک داده یا ورودی، همیشه ثابت است. استفاده از راهکار هش باعث می‌شود تا از تقلب و تغییر اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین جلوگیری به عمل آید.

بلاک چین چیست

اگر کسی محتوای یک بلاک را تغییر دهد و هش بلاک‌های بعدی را به روزرسانی کند، چه می‌شود؟

این امکان وجود دارد اما راهکار توزیع در بلاک چین، این مشکل را حل می‌کند. داده های بلاک چین روی یک سرور متمرکز و خاص ذخیره نمیشود بلکه روی کامپیوتر یا سیستم های زیادی میرود که این خود باعث تمرکززدایی میشود و هر سیستم یک کپی از بلاک چین را دریافت میکند که به اصطلاح به آن نود میگویند.

وقتی شما به عنوان نود به بلاک چین متصل میشوید یک نسخه از کل بلاک چین را دریافت میکنید. زمانی میتوان در بلاک چین تغییری ایجاد کرد که اکثریت با آن موافق باشند. فناوری بلاک چین مجموعه از فرآیند های هش گذاری رمزنگاری توزیع جمعی و.. است.

دوره تریدر سه ستاره

کاربرد های بلاک چین چیست؟

مهمترین و موفق ترین کاربرد فناوری بلاک چین ارزهای دیجیتال هستند. البته این فناوری میتواند کاربردهای فراوان دیگری نیز داشته باشد درواقع هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن فساد های ممکن باشد میتوان از این فناوری فوق العاده استفاده کرد.

انتخابات٫ زنجیره تامین و حمل و نقل٫ اطلاعات کالاها٫ پیگیری حمل و نقل٫ اصالت کالا٫ کیفیت مواد اولیه و…

البته هنوز در دنیای واقعی به صورت گسترده بلاک چین مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با اینکه این فناوری غیرمتمرکز است، در بسیاری از کارها با وجود آن باز هم مجبور به تکیه کردن به نهادها و سازمان‌های متمرکز هستیم. اما با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم مثل توسعه هوش مصنوعی یا اینترنت اشیاء می‌توان به کاربردهای بیشتر این فناوری امیدوار بود

خلاصه:

بلاک چین یک فناوری جدید است که امکان ثبت اطلاعات به صورت دائمی و بدون امکان تغییر را فراهم می‌کند. این فناوری در حقیقت نوعی پایگاه داده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد، بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل بهره بردن از رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، سوابق ثبت‌شده قابل هک یا حذف نیستند.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان بهره برد.

1400-02-30

۰ پاسخ به "بلاک چین چیست؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود